Loading...


Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Krynicy-Zdroju

Biblioteka

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy Zdroju posiada dobrze wyposażoną bibliotekę mieszczącą się w budynku katechetycznym przy ul. Kościelnej 2.


Jakie były jej początki?

Zalążkiem biblioteki stały się księgozbiory nieżyjących już księży pracujących w Parafii, a to: ks. Antoniego Wojewody  proboszcza i ks. Edmunda Mroza  penitencjarza; zabezpieczone i pieczołowicie przechowywane przez ks. proboszcza Franciszka Kostrzewę. Prawdziwe oblicze zyskała w okresie „proboszczowania” ks. Kazimierza Markowicza. Z inicjatywy ks. Dziekana zainstalowano regały w sali katechetycznej na II piętrze. Organizowaniem biblioteki zajął się wikariusz ks. Jan Panek, który uporządkował i sklasyfikował księgozbiór. Fachową pomoc okazała była pracownica Biblioteki Publicznej, Magdalena Plesińska. Założyła księgę inwentarzową oraz sporządziła katalog alfabetyczny i rzeczowy. 

Początkowo skromny księgozbiór rozrósł się obecnie do ponad 4,5 tys. tomów, dzięki ofiarności ks. Marka Baci, który przekazał parafii znaczną część swej bogatej biblioteki.

Warto wspomnieć, że przez 3 lata pomieszczenie biblioteczne służyło również jako świetlica, gdzie mogły odrabiać lekcje dzieci ze szkół podstawowych.

Akcja „Pomóżmy dzieciom w nauce” była kontynuacją zajęć pozalekcyjnych, organizowanych przez Franciszka Kanię. Zainicjowała ją s. Bonawentura, zaś wsparcia duchowego udzielił ks. Grzegorz Ociepka. Na początku funkcję bibliotekarki pełniła Helena Kosteczko, a obecnie bibliotekę prowadzi Mieczysława Cycoń. 


Dlaczego warto odwiedzić naszą bibliotekę?

Jak już wspomniano, liczy ona ponad 4,5 tys. woluminów. Większość pozycji dotyczy życia religijnego, a więc: biografii świętych, historii Kościoła, teologii, duchowości.

Na uwagę zasługują książki abp. Józefa Życińskiego, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania m.in. jak zrozumieć sens zagrożeń współczesnego świata, jak nauczyć się korzystać z daru wolności, jak znaleźć swe miejsce w zjednoczonej Europie.

Natomiast ks. Mieczysław Maliński opowie czytelnikom o niezwykłym pontyfikacie Jana Pawła II oraz przybliży postać Ojca Świętego.

Książki zgromadzone w dziale DUCHOWOŚĆ pozwolą na pogłębienie życia duchownego tym, którzy znają Boga i tym, którzy jeszcze Go poszukują i wciąż nurtuje ich pytanie o sens życia. Być może lektura ta przyczyni się do ich odbudowy wewnętrznej i dzięki niej będą mogli sobie odpowiedzieć słowami Ps.  46:

„Bóg jest dla nas ucieczką i mocą,

najpewniejszą pomocą w trudnościach”.

A kto chce uczcić Boga śpiewem, znajdzie u nas ŚPIEWNIKI, a w nich najpiękniejsze pieśni sławiące Chrystusa i Jego Matkę.

Na półkach naszej biblioteki mamy również LITERATURĘ ŚWIECKĄ, a wśród niej cenne XIX  wieczne wydania, dzieła klasyki polskiej i obcej oraz niektóre lektury szkolne. 

Intelektualistom proponujemy ROZPRAWY FILOZOFICZNE z serii wydawniczej Arcydzieła Wielkich Myślicieli, począwszy od starożytności (Platon) aż po współczesność (Tadeusz Kotarbiński). 

Kogo zaś fascynuje POEZJA, może wypożyczyć ostatnie wydania tomików wierszy Jana Twardowskiego. 

Z działu BIOGRAFIE na uwagę zasługują wspomnienia o Nikiforze  malarzu prymitywiście. Warto poznać tę osobliwą postać tym bardziej, że w Krynicy realizowany był film Krzysztofa Krauzego, oparty na epizodach z ostatnich siedmiu lat życia Nikifora. 

Tym, którzy lubią „mocne” przygody, polecamy serię powieści Alistaira MacLeana, autora książek m.in. „Działa Nowarony”, „Tylko dla orłów”.

Warto odwiedzić bibliotekę również z tego powodu, że mieści się tu mała galeria obrazów Zofii Krakowskiej  Zastawnik, nieżyjącej już malarki, która część swego dorobku artystycznego podarowała naszej parafii. Wystawa czynna jest w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy w każdy poniedziałek od 15.00 -17.00 oraz w każdy czwartek od 11.00 - 12.00.

Opr. MIECZYSŁAWA CYCOŃ
Krynica-Zdrój 33-380,
ul. Kościelna 2
PKO BP o/Krynica: 83 1020 3453 0000 8702 0058 7725
tel. 18-471 5005
tel: 18-471 2388