Loading...


Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Krynicy-Zdroju

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy - Zdroju

Aż do końca XIX wieku w Krynicy przeważała ludność wyznania greckokatolickiego, należąca do unickiej diecezji przemyskiej. Katolicy łacińscy mieli swoją parafię w Muszynie. Jednak z chwilą rozwoju uzdrowiska proporcje między rzymsko – i grekokatolikami zaczęły się wyrównywać. W 1827 roku, nad ówczesna pijalnią, powstała maleńka kaplica, w której mieścił się jedynie kapłan i ministrant. Również wzniesiony w latach 1863-64 kościółek pw. Przemienienia Pańskiego, przy którym od 1868 roku stale rezydował kapłan, był niewielki i nie wystarczał wzrastającej liczbie wiernych.

Powstał więc pomysł, by w uzdrowisku wybudować większy i bardziej odpowiedni kościół. Zgromadzeniem funduszy na ten cel zajął się Komitet Budowy Kościoła, utworzony 18 października 1881 roku, na czele którego stanęła księżna Jadwiga Leonowa Sapieżyna. Przy budowie kościoła zasłużyli się również: ks. Andrzej Gruszka – proboszcz muszyński i kapelan Krynicy, dr Bolesław Skórczewski – lekarz i publicysta, hrabia Józef Męciński oraz zarządca Zdroju – Antoni Mravincsics. Już w roku 1892 kościół został oddany do użytku wiernych. Świątynię konsekrował ks. Bp Leon Warega, 20 lipca 1902 roku. Dwa lata później, 19 maja 1904 roku ks. Bp L. Wałęga mianował ks. Stanisława Szabłowskiego, wikariusza z Muszyny, księdzem ekspozytem w Krynicy. Ks. Szabłowski obowiązany był zamieszkać w Krynicy i podjąć pracę, mającą na celu zorganizowanie tu duszpasterstwa. Samodzielną parafią w Krynicy erygowano dopiero 10 maja 1925 roku.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP został oddany do użytku wiernych w 1892 roku. Jego projektantem był Jan Zawiejski, budowniczy Domu Zdrojowego oraz kliku ciekawych willi krynickich. Zaplanowany przez niego kościół idealnie wpisał się w krajobraz Krynicy. Kościół ten był skromny i niewielki, osadzony na planie krzyża łacińskiego, posiadał jedną nawę, smukła wieżę przy wejściu i niewielką wieżyczkę na sygnaturkę nad prezbiterium.

Utrzymany był w stylu XIX – wiecznej Krynicy, nawiązującym do wczesnego renesansu włoskiego. Rozwijający się ruch turystyczny, jak i też wzrastająca liczba rzymskokatolickich mieszkańców Krynicy spowodowały, że w latach 1932 – 1935 podjęto starania o rozbudowę kościoła. Pracę  tę zlecono architektowi Franciszkowi Mączyńskiemu. W wyniku tej rozbudowy kościół zatracił swój stylowy, uzdrowiskowy charakter, stając się budowlą o prostych, klasycyzujących kształtach.

Świątynia posiada obecnie trzy nawy oraz transept /nawę poprzeczną/, będącą pozostałością kościoła sprzed rozbudowy. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Wniebowziętej, otoczona mozaiką, którą wykonał Henryk Burzec z Zakopanego /1966 – 1970/. Na wprost wejścia bocznego /czyli w prezbiterium dawnego kościoła/ mieści się kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, z drewnianą rzeźba Zbawiciela. W kaplicy tej znajduje się również chrzcielnica, nad którą mieści się fresk przedstawiający Chrzest w Jordanie. Na bocznej ścianie kaplicy umieszczona jest rzeźba św. Józefa Robotnika z małym Jezusem.

W nawach bocznych znajdują się ołtarze św. Antoniego oraz w Teresy od Dzieciątka Jezus.

W kościele mieści się również kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz Maryi wpasowany jest w ramiona krzyża, ozdobionego scenami z życia Matki Najświętszej. Na ścianach kaplicy umieszczone są gabloty, wypełniona wotami, składanymi w ofierze także Matce Bożej Uzdrowienia Chorych z Leśnego Sanktuarium.

Na ścianach nawy głównej znajdują się mozaikowe stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez Stanisława Jakóbczyka. Jego autorstwa są również mozaiki zdobiące wnętrze kopuły. W przedsionku kościoła urządzono niewielki ołtarz Jezusa Cierpiącego, z figurą Chrystusa odzianego w płaszcz szkarłatny i z koroną cierniowa na głowie. Figura ta umieszczona została tutaj w 1953 roku, jako dar przesiedleńców zza Buga. Obok stoi figura Matki Bożej, zaś na ścianie zawieszony jest krucyfiks.

/opr. na podst. „ Krynica – Zdrój. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” – Wydawnictwo Turystyczne, Szlakami Polskich Tradycji Chrześcijańskich/.
Krynica-Zdrój 33-380,
ul. Kościelna 2
PKO BP o/Krynica: 83 1020 3453 0000 8702 0058 7725
tel. 18-471 5005
tel: 18-471 2388