Ojciec Józef Andrasz SJ urodził się 16 października 1891 roku. Pochodził z licznej, pobożnej i patriotycznej rodziny. Jego dwóch braci walczyło o odzyskanie niepodległości w Legionach Polskich. Jako uczeń wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wieloma zdolnościami, m. in. lingwistycznymi – znał biegle kilka języków. W wieku 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1919 r. w Krakowie z rąk bpa Anatola Nowaka. Był człowiekiem niezwykle pracowitym, żywiołowym. W pełni wykorzystał talenty, którymi obdarzył go Pan Bóg. Prowadził Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, był redaktorem naczelnym popularnego czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”, tłumaczył dzieła z duchowości wybitnych katolickich autorów.
Z wielkim oddaniem pełnił posługę spowiednika dla licznych zgromadzeń zakonnych w Krakowie. Był spowiednikiem i kierownikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. W dzienniczku mistyczki jest wymieniany kilkadziesiąt razy. Misją Ojca Andrasza było propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944).
Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a on sam napisał książeczkę „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzującą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Podczas gromadzenia dokumentów beatyfikacyjnych Ojciec Mariusz Balcerak SJ natrafił na akcenty krynickie. Odkryła je także autorka książek o Ojcu Andraszu „(Ojciec Józef Andrasz - spowiednik świętych" i "Józef Andrasz SJ - kierownik duchowy świętej siostry Faustyny Kowalskiej) pani Stanisława Bogdańska.
Ojciec Andrasz mający przez wiele lat problemy zdrowotne, przyjeżdżał do Krynicy na leczenie i rekonwalescencję. Po raz pierwszy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W 1945 r. mieszkał w Domu św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego. Udokumentowaniem tych faktów są zdjęcia z Jego pobytów w uzdrowisku oraz wpisy w Kronice Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety w Krynicy – Zdroju. Upamiętniając postać o. Józefa Andrasza SJ oraz Jego pobyty w Krynicy – Zdroju. czciciele Bożego Miłosierdzia z Sądecczyzny ufundowali pamiątkową tablicę na Górze Krzyżowej z napisem: „Tymi szlakami podążał w pierwszej połowie XX wieku ks. Józef Andrasz SJ”. Odsłonięcie miało miejsce w Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września 2022 r.
Ojciec Andrasz był też wielkim czcicielem Kultu Serca Jezusowego. Podjął ideę intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach i poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Współpracował z Prymasem Augustem Hlondem, a po śmierci hierarchy z bł. Stefanem kardynałem Wyszyńskim. Uroczystość poświęcenia naszego narodu miała miejsce 28 października 1951 roku.
Ojciec Józef Andrasz, jezuita, syn ziemi sądeckiej pochodził z Wielopola k/Nowego Sącza. Był wielkorotnie krynickim kuracjuszem i turystą wędrującym po Beskidzie Niskim, także przez Górę Krzyżową w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Jest powszechnie znany jako spowiednika świętej Siostry Faustyny, która wymienia jego nazwisko aż 59 razy w Dzienniczku. Oprócz świętej siostry Faustyny był przewodnikiem duchowym i spowiednikiem także błogosławionej Anieli Salawy, błogosławionej Marii Klemensy Staszewskiej oraz siostry Pauli Tajber, której proces beatyfikacyjny jest w toku.
Znał biegle język łaciński, grecki, francuski i niemiecki co wykorzystał jako tłumacz klasycznej literatury mistycznej i ascetycznej. Trudno zrozumieć dlaczego właśnie jemu nie powierzono pierwszego tłumaczenia Dzienniczka siostry Faustyny, gdy mało poważna i błędna wersja tłumaczenia Dzienniczka trafiła przed Święte Officjum? W prowadzonej przed wojną pod jego redakcją "BIBLIOTECE ŻYCIA DUCHOWEGO" wydano ponad 60 tomów literatury z zakresu duchowości. Tłumaczył m. in. Pamiętnik Duchowy i objawienia Małgorzaty Marii Alacoque o Najświętszym Sercu Pana Jezusa.
Znamienne jest to, że tłumaczenie "Pamiętnika Duchowego" św. Małgorzaty Marii Alacoque w tym te 4 największe objawienia, z wszystkich 80-ciu są bardzo podobne w treści do "Dzienniczka" Siostry Faustyny. Dzienniczek powstał pomiędzy 1934 a 1938 rokiem, a Ojciec Andrasz spowiadał siostrę Faustynę przez 2,5 roku, w tym przy końcu życia na ziemi.
Kto napisał pierwszą biografię siostry Faustyny ? - O. Józef Andrasz.
Kto miał wpływ na ostateczną wersję obrazu Bożego Miłosierdzia autorstwa Adolfa Hyły? - O. Józef Andrasz.
Kto jako pierwszy rozpoczął publiczne nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia? - O. Józef Andrasz.
Wydaje się wielce prawdopodobne, że bardzo świadomie sięgnął po tłumaczenie Pamiętnika Duchowego św. Małgorzaty Marii Alacoque, które ostatecznie zostało wydane w 1947 roku, bo treść objawienia św. Małgorzaty Marii Alacoque i świętej siostry Faustyny są bardzo zbieżne, ale przecież 1947 rok to też wydanie książeczki autorstwa Ojca Andrasza pt "Miłosierdzie Boże ufamy Tobie" .
Z inicjatywy ks. Józefa Jarzębowskiego siostry felicjanki w 1941 roku wydały w języku polskim nowennę, litanię i koronkę do Bożego Miłosierdzia wraz z obrazkiem Jezusa Miłosiernego pod ogólnym tytułem Ojciec Miłosierdzia. Owocem wydanego dzieła były licznie napływające podziękowania za otrzymane łaski. Innym źródłem głębszego poznania nabożeństwa i osoby s. Faustyny była wydana przez ks. Józefa Andrasza w 1947 roku broszurka Miłosierdzie Boże ... ufamy Tobie." (Krejpcio M., 2022, Kult Bożego Miłosierdzia i jego wpływ na rozwój duchowy dzieci i młodzieży, Nurt SVD, t. 152, nr 2, s. 279-295)
Dość mało jest informacji na temat relacji Ks. Karola Wojtyły z Ojcem Adraszem, ale w wywiadzie Ks. Mariusz Balcerak SI tak opowiada: „Zasługą ojca Andrasza było też wprowadzenie uroczystych nabożeństw ku czci Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Już po pierwszym poświęceniu obrazu Jezusa Miłosiernego w 1943 roku ojciec Andrasz zainicjował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego, które odbywały się w kaplicy klasztornej w trzecie niedziele miesiąca. Tłumnie przybywali na nie mieszkańcy Krakowa i okolic, bo czasy były trudne, a ludzie szukali nadziei i ocalenia właśnie w Miłosierdziu Bożym. Trzeba tu podkreślić wielką odwagę ojca Andrasza, płynąca z jego głębokiego przekonania potrzebie czci dla Miłosierdzia Bożego, które jest ratunkiem dla człowieka i świata. Te nabożeństwa w czasie wojny osobiście celebrował ojciec Andrasz, on też głosił kazania. Potem na te nabożeństwa przybywali także inni kapłani z Krakowa, a wśród nich młody ksiądz Karol Wojtyła.
W 1944 roku w Łagiewnikach po raz pierwszy uroczyście obchodzono pierwszą niedzielę po Wielkanocy jako święto Miłosierdzia. I to jest również zasługą ojca Andrasza, który uważał, że takie święto jest bardzo potrzebne w Kościele. Zwracał uwagę na to, że wprowadzanie nowych świąt, dla których inspiracją są objawienia prywatne, nie jest czymś nowym w Kościele. Tak było w przypadku wprowadzenia święta Bożego Ciała, Najświętszego Serca Jezusowego, Chrystusa Króla czy świąt maryjnych. Był jednak realistą i wiedział, że będzie to długi i trudny proces, dlatego radził uzbroić się w cierpliwość. Sam w tej sprawie rozmawiał z Prymasem Polski Augustem Hlondem, który go zapewniał, że sprawą zajmuje się watykańska Kongregacja.
Można więc powiedzieć, że kult Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach swe początki zawdzięcza krakowskiemu spowiednikowi siostry Faustyny.”
Być może Karol Wojtyła gdy przechodził pod oknami Łagiewnik w drodze na Solvay korzystał z posługi w konfesjonale Ojca Andrasza? Wydaje się wręcz nie możliwe by młody ambity Karol Wojtyła jako kleryk, kapłan i biskup nie sięgnął do tych 60-ciu tomów Biblioteki Życia Duchowego. Tak czy inaczej to właśnie Ks. Kardynał Wojtyła w 1978 zniósł dwudziestoletni zakaz kultu Miłosierdzia Bożego.
Boże, Ojcze Miłosierny!
Ty jesteś święty i pełen wiekuistej chwały. Powołujesz nas do doskonałej świętości. Powołałeś kapłanów, aby służąc Twojemu Synowi, Jezusowi Chrystusowi, mocą Ducha Świętego, prowadzili nas do Ciebie, Ojcze Niebieski. Wyznaczyłeś ojcowską misję kapłanowi Towarzystwa Jezusowego Józefowi Andraszowi. Wypełniając ją, stał się dla wielu dusz świetlanym znakiem na drodze do Ciebie, Ojcze.
Prosimy Cię o wszechmogący Boże, o dar włączenia ojca Józefa Andrasza w poczet błogosławionych Kościoła.
Dopomagaj nam, abyśmy patrząc na jego ojcowską postawę, otwarli się na Ciebie jako Ojca. Niech Cię poznamy, pokochamy i szczególnie uwielbimy. Boże Ojcze, jeżeli to jest zgodne z Twoją wolą, przez wstawiennictwo ojca Józefa Andrasza, udziel mi łaski … której tak bardzo potrzebuję.
Pragnę, aby ta otrzymana łaska przybliżyła mnie do Twojej Ojcowskiej miłości i pozwoliła trwać w niej teraz i na wieki.
Ojcze nasz …,
Zdrowaś Maryjo …,
Chwała Ojcu …
Imprimatur. Tarnów, OW-2.2/74/15
Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju
tlf +48 (18) 471 50 05
©
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024