15 sierpnia – to dobra data, żeby umrzeć niezapomnianym, a dokładniej narodzić się dla nieba. W połowie sierpnia wspominamy nie tylko Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, Matki Bożej Zielnej, Matki Bożej Zwycięskiej od cudu nad Wisłą w 1920 r., czy też Najświętszej Maryi Panny z Kalwarii Pacławskiej i Rokitna, ale również rocznicę śmierci aż kilku polskich świętych, których życie i pobożność noszą wyraźny rys maryjny. Nie często w jednym szeregu obok siebie stoją arcybiskup, franciszkanin, jezuita i dominikanin.
Święty Maksymilian Maria Kolbe sam dobrowolnie zgłosił się na śmierć, w zamian za jednego ze współwięźniów KL Auschwitz. Przez blisko trzy tygodnie przebywał w celi nr 18, w przyziemiu bloku śmierci, wraz z dziewięciu innymi skazańcami.
14 sierpnia – w Wigilię Wniebowzięcia – obozowy felczer dobił go zastrzykiem kwasu karbolowego. Był wielkim czcicielem Matki Boskiej Niepokalanej. Mówi się o nim „Szaleniec Niepokalanej”, bo oszalał z miłości do Niej.
15 sierpnia 1941 roku jego ciało obróciło się w proch w krematorium KL Auschwitz. Z ceglanego komina, jak z kadzidła, uleciał w niebo obłok dymu. Czy spoza jego wijących się smug widać było Najświętszą Panienkę, prowadzącą ojca Kolbego do nieba? Albo nikt tego nie widział, albo też widział, ale nie powiedział nikomu…
Kapłan, opiekun Młodzieżowej Akcji Katolickiej, jeden z 25 świętych Męczenników Meksykańskich z Chalchihuites z czasu powstania Cristeros, ostatnie słowa jakie wypowiedział brzmiały: "Niech żyje Chrystus król, nich żyje Niepokalana Matka Boża z Guadelupe" zmarł 15 sierpnia 1926.
Claudio Ricardo Granzotto, franciszkanin, rzeźbiarz i malarz. Po odbyciu służby wojskowej, mając 29 lata ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wenecji. Zmarł na nowotwór mózgu 15 sierpnia w Chiampo. W zakonie przyjął imię Klaudiusz. Swoje powołanie wypełniał przez pomoc ubogim i przez sztukę. Wybudował w Chiampo Grotę Lurdzką.
Agustín Hurtadio Soler znany też jako Dominik Maria z Alboraya, hiszpański kapłan, amigonianin. Studiował filozofię i literaturę, zwłaszcza zagadnienie harmonii i kompozycji. Beatyfikowany w grupie 233 męczenników ofiar prześladowania Kościoła w Hiszpanii. Zginął w pobliżu parku Rekiro 15 sierpnia 1936 roku.
José María Peris Polo, kapłan, rektor Seminarium w Kordobie i Barcelonie, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa zmarł 15 sierpnia 1936 w Almazora jako ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany (odium fidei) z nienawiści do wiary .
Hiszpańska karmelitanka. Studiowała farmację na uniwersytecie w Madrycie. Została przełożoną klasztoru karmelitańskiego. Po wybuchu wojny domowej trafiła do republikańskiego więzienia, a 15 sierpnnia 1936 roku została stracona w Madrycie przez rozstrzelanie.
Carmelo Sastre Sastre, kapłan, który urodził się i został ochrzczony tego samego dnia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pracował jako proboszcz w Piles. Jest jedną z ofiar antykatolickich prześladowań religijnych okresu wojny domowej w Hiszpanii. Zmarł 15 sierpnia 1936 w Palma de Gandia.
Ojciec i Generał zakonny Zakonu Augustianów Rekolektów. Był na misjach na Filipinach. Pomagał ubogim. Utworzył Katolickie Koło Robotników, wieczorową szkołę dla pracujących i Warsztaty św. Ryty w Motril. Po denuncjacji spowiadał i nawrócił w więzieniu wiele osób. Został rozstrzelany „z nienawiści do wiary” 15 sierpnia 1936 w Motril.
Armida Barelli, włoska błogosławiona. Pochodziła z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W 1909 roku poznała Ritę Tonoli, pomagała opuszczonym dzieciom w mediolańskiej dzielnicy przestępców. Potem została tercjarką franciszkańską, a także zorganizowała ruch Żeńskiej Młodzieży Akcji Katolickiej. Założyła Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa. Zmarła w Marzio 15 sierpnia 1952 roku mając 69 lat w opinii świętości. Została pochowana w krypcie kaplicy Najświętszego Serca Katolickiego Uniwersytetu.
Ojciec Jana, Franciszek Kiepura był osobą wierzącą. Pracując w Sosnowcu poznał młodą, piękną żydówkę Mariam Neumanówna, wychowaną we wsi Gidle, która nawróciła się na wiarę katolicką i przyjęła Chrzest święty na którym też otrzymała nowe imiona: Maria Stanisława. Franciszek i Maria wzięli ślub w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Nie ma zbyt wielu dokumentów źródłowych na temat wiary i relacji z Panem Bogiem słynnego tenora. Jednak należy założyć, że ze względu na silną wiarę ojca Jan Kiepura prawdopodobnie został ochrzczony w Kościele Katolickim. Późniejszy konflikt z ojcem, sława, wyjazd na granicę mógł osłabić jego wiarę. Zmarł nagle na atak serca 15 sierpnia 1966 w Harrison w USA po uzyskaniu złej wiadomości w sprawach finansowych. Nie znamy odpowiedzi na pytanie czy pojednał się z Panem Bogiem przed śmiercią. Data śmierci - 15 sierpnia nie jest przypadkowa i możemy jedynie ufać, że znalazł się w niebie w Bogu wiadomy sposób i nadal śpiewa tam jako tenor w chórze aniołów.
Agnes Katsuko Sasagawa, znana siostra Sasagawa japońska zakonnica i wizjonerka, która była świadkiem objawień maryjnych w Akicie w Japonii w latach 1973–1981. Urodziła się w rodzinie buddyjskiej jako wcześniak i od dzieciństwa miała poważne problemy zdrowotne. W wieku 19 lat została sparaliżowana podczas nieudanej operacji. Przez kolejnych 16 lat przeszła wiele bezskutecznych zabiegów operacyjnych w różnych szpitalach. W klinice w Myōkō spotkała katolicką pielęgniarkę, której przykład skłonił Katsuko do przyjęcia chrztu. Następnie Katsuko wstąpiła do Zakonu Niepokalanego Serca Maryi w Nagasaki przyjmując imię zakonne Agnieszka. W 1969 na zaproszenie biskupa Johna Shojiro Ito przeniosła się do Zakonu Służebnic Eucharystii, gdzie m.in. uczyła katechizmu. Na początku 1973 całkowicie straciła słuch. W maju 1973 przeniosła się do klasztoru Służebnic Eucharystii w Akita. Tam w okresie od 12 czerwca 1973 do 15 września 1981 była świadkiem wielu objawień podczas których Matka Boża miała przekazać jej swoje polecenia oraz obietnicę uzdrowienia. Uważana za cudowną drewniana figura Matki Bożej z Akita, która jakoby wówczas mówiła, krwawiła i płakała, jest do dzisiaj obiektem kultu w klasztorze. Siostra Agnieszka otrzymała stygmat na dłoni, miała też wizje aniołów, przekazujących jej m.in. treść modlitwy, która potem okazała się identyczna z modlitwą przekazaną podczas objawień fatimskich. Zmarła 15 sierpnia 2024. Biskup Shojiro Ito w kwietniu 1984 ogłosił oficjalnie, że objawienia w Akita były nadprzyrodzone oraz zezwolił na lokalny kult Matki Bożej z Akita w diecezji Niigaty. Papież Franciszek wybrał Akita jako jedno z dziesięciu sanktuariów maryjnych na świecie, do misji modlitwy o pokój na świecie.
Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju
tlf +48 (18) 471 50 05
©
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024