Góra Krzyżowa – w masywie Jaworzyny Krynickiej
Doroczna Msza święta 14 września
Na przeciwległym zboczu kotliny krynickiej, po zachodniej stronie uzdrowiska znajduje się Góra Krzyżowa 812 m. n.p.m. (pierwotna nazwa Urdy Werch). W 1857 r. goście kuracyjni ufundowali i postawili na szczycie góry drewniany krzyż, jako wotum wdzięczności za uratowanie zdrojowiska od likwidacji przez władze zaboru austriackiego. Na przestrzeni lat krzyż był kilka razy wymieniany na nowy. W 1898 r. z inicjatywy c. k. zarządcy zakładu zdrojowego Antoniego Mraviencsisa postawiono krzyż modrzewiowy. W 1952 r. postanowiono wznieść krzyż metalowy. Na prośbę ks. Antoniego Wojewody, wikariusza Parafii Zdrojowej w warsztatach Zakładu Zdrojowego wykonano krzyż metalowy. Przewiezieniem materiału zajął się Bolesław Kociak, prace warsztatowe i montażowe wykonali: Stanisław Zięba, Michał Hyria i Michał Wójcik. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał kierownik warsztatu Władysław Smoleń. W 2007 r. w 150 – rocznicę postawienia krzyża, członkowie NSZZ Solidarność Uzdrowiska Krynica Żegiestów ufundowali tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Obecnie krzyż jest widoczny z daleka.
Od 2002 r. co roku 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego wierni wyruszają na tradycyjną procesję na Górę Krzyżową, gdzie sprawowana jest polowa Msza Święta z udziałem mieszkańców i kuracjuszy. Kilkanaście lat temu na zboczu Góry Krzyżowej powstał ośrodek narciarski, z kolejką krzesełkową i wyciągami. W latach międzywojennych na stoku góry, od strony ul. Polnej została wybudowana duża skocznia narciarska, na której odbywały się zawody lokalne i krajowe. Została spalona w czasie II wojny światowej. Nazwa – Góra Krzyżowa jest związana z legendą (opisaną w książce A. Łubieńskiej, Legendy krynickie, Kraków 1908 r.) o matce, która pokonała ciężką drogę, pełną cierpień i trudów, żeby uratować chorego syna. Dla osób sprawnych ruchowo polecamy indywidualne nabożeństwo Drogi Krzyżowej malowniczymi szczytami Krynicy Zdroju na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.) i Przełęcz Krzyżową (768 m n.p.m.). Miejsce związane jest z kultem Bożego Miłosierdzia, ponieważ na początku XXw. turystycznymi szlakami Beskidu Niskiego pielgrzymował Sługa Boży Ojciec Józef Andrasz, jezuita – spowiednik Świętej Siostry Faustyny.
Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem (Dz. 1075) więcej informacji:
Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju
tlf +48 (18) 471 50 05
©
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024