Centrum transferu technik konserwacji i renowacji zabytków oraz dziedzictwa kulturowego
Kultúrne poklady pohraničia
Centrum transferu techník zachovania a obnovy historických pamiatok a kultúrneho dedičstva
Wieża kościoła św. Andrzeja w Rużemberoku oraz zabytkowe witraże i organy muzyczne
Kaplica na Dietlówce oraz Dom Józefa
Dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego, zarówno nieruchome (głównie zabytki architektury drewnianej), jak i ruchome, a także dziedzictwo niematerialne, wymagają kompleksowej inwentaryzacji i stałej troski o ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Obecnie wiedza z zakresu opieki nad zabytkami ogranicza się do wyspecjalizowanych ekspertów, których liczba maleje, a możliwości rzeczywistej opieki nad zabytkami są ograniczone.
W tym celu należy zwiększać świadomość właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, przewodników turystycznych, inżynierów budownictwa, projektantów, by pomóc diagnozować jest przyczyną niszczenia materiału zabytkowego oraz jak postępować w przypadku zagrożenia korozją biologiczną lub niebezpieczeństwa powstania zagrożenia pożarowego.
W tych okolicznościach podnoszenie świadomości społecznej i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest w pełni uzasadnione, biorąc pod uwagę ilość i jakość zabytkowej architektury drewnianej, zabytków ruchomych i dziedzictwa niematerialnego pogranicza polsko-słowackiego.
Te zabytkowe obiekty są własnością właścicieli prywatnych lub jednostek administracji publicznej.
Jednak wszyscy właściciele borykają się z tymi samymi problemami w zachowaniu ich wartości historycznej. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę strony finansowej, bez wątpienia jednym z problematycznych obszarów jest możliwość konserwacji lub restauracji zabytków według oryginalnych procedur budowlano-technologicznych w taki sposób, aby nie zmniejszyć ich wartości historycznej.
Z tego powodu projekt ten powinien przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem poprzez zaproponowanie utworzenia na granicy polsko-słowackiej Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Zabytków, którego zadaniem będzie zbliżenie tradycyjnych procedur budowlano-technologicznych oraz wprowadzenie nowych innowacyjne elementy z zakresu nowoczesnej architektury i budownictwa, mające na celu udoskonalenie różnych technik konserwatorskich, procedur restauratorskich przy jednoczesnym zachowaniu wartości historycznej zabytków dla przyszłych pokoleń.
„Pustą przestrzeń” w tym obszarze wypełni - Centrum Dziedzictwa Kulturowego Ochrony Zabytków, którego celem jest przybliżenie społeczeństwu i mieszkańcom pogranicza tradycyjnych technik i procedur, a tym samym ukazanie mądrości, kunsztu i umiejętności oryginalnych budowniczych i architektów.
Projekt ma następujące cele:
Cel 1: Upowszechnienie i utrwalenie tradycyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych w obiektach zabytkowych
Cel 2: Ochrona i promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Cel 3: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.
Realizacja tych celów planowana jest poprzez następujące zadania i działania:
ZADANIE 1:
Utworzenie teoretycznie-praktycznego centrum dziedzictwa kulturowego i ochrony zabytków dla zwiedzających pogranicze polsko-słowackie, którego celem jest zachowanie historycznej istoty zabytków lub obiektów atrakcyjnych zarówno turystycznie, jak i zawodowo.
Działanie 1.1
Rekonstrukcja zabytkowej willi Dom Józefa z 1880r. w Krynicy-Zdroju z przeznaczeniem na utworzenie transgranicznego ośrodka dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków ruchomych i nieruchomych – sale warsztatowo-seminaryjne.
Działanie 1.2
Modyfikacja pomieszczeń i wyposażenia Domu Józefa w Krynicy-Zdroju wewnątrz obiektu w ramach prac rekonstrukcyjnych i konserwatorskich (meble do sal szkoleniowych i seminaryjnych, sprzęt audiowizualny, pomoce naukowe, sprzęt do przerw kawowych, wyposażenie warsztatów w celu dostosowania pomieszczenia na funkcję centrum dziedzictwa kulturowego i opieki nad zabytkami w celu organizowania seminariów konserwatorskich i zajęć teoretycznych z zakresu konserwacji zabytków ruchomych i nieruchomych.
ZADANIE 2:
Ochrona i promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego poprzez stworzenie praktycznego i wzorowego miejsca pracy w postaci prac restauratorskich wybranych zabytków kultury i historii na obszarze pogranicza polsko-słowackiego w ramach transgranicznego centrum dziedzictwa kulturowego oraz konserwacji zabytków pomniki ruchome i nieruchome.
Działanie 2.1:
Konserwacja i modyfikacja konserwatorska obiektów na potrzeby ustalenia miejsca praktyki historycznej (wymiana gontów, naprawa więźb, konserwacja fasad i okien) oraz zabytków ruchomych wewnątrz (ołtarze, obrazy) zabytkowej Kaplicy na Dietlówce z 1863 roku. w Krynicy Zdroju na Górze Parkowej.
Sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych i seminariów: (specjalistyczny sprzęt, np. czujniki wilgotności, czujniki ugięcia, badania skurczu drewna)
Działalność kadrowa polegająca na zgromadzeniu kadry szkoleniowej i opracowaniu programu szkoleń i seminariów (kapitał ludzki), zgromadzeniu kadry niezbędnej do utrzymania trwałości projektu oraz realizacji zadań z uwzględnieniem partycypacji społecznej
ZADANIE 3:
Stworzenie kompleksowego produktu turystycznego z centrum dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków ruchomych i nieruchomych oraz z wyników praktycznych pokazów przy zabytkach kultury na pograniczu polsko-słowackim.
Działanie 3.1 :
Działalność promocyjna – promocja i marketing projektu z uwzględnieniem transgranicznego charakteru i pozytywnego wpływu projektu na mieszkańców i turystów obszaru przygranicznego.
- zamontować na terenie budowy odpowiednie tablice informacyjne z logo projektu i tablice pamiątkowe,
- informacje dla prasy i mediów społecznościowych,
- stworzenie strony internetowej,
- przygotowanie broszury i albumu z zakończenia prac remontowo-konserwatorskich,
- informacje o spotkaniach z instytucjami, gminami itp.
- koncerty świąteczne, wykłady, seminaria.
Szacowany czas realizacji działań: 2025-2028
Każdy udany projekt wymaga „porozumienia społecznego” oraz poszanowania interesu społecznego lub publicznego.
Bardzo ważne jest dla nas przejrzyste informowanie szerszej społeczności i zapewnienie przestrzeni profesjonalistom i laikom na wyrażenie swoich opinii, zaleceń i obserwacji.
Przygotowaliśmy także dla Was tę stronę, aby każdy, kto może być potencjalnie zainteresowany, mógł zapoznać się z zamierzonym projektem i – jeśli chce – aktywnie uczestniczyć w powstaniu zamysłu tego projektu.
Szczególnie serdecznie zapraszamy:
- przedstawiciele władz lokalnych,
- środowisko akademickie,
- organizacje turystyczne,
- lokalne społeczności,
- profesjonalistów i amatorów.
Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju
tlf +48 (18) 471 50 05
©
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024