źródło: stacjaniebo.pl

WNIEBOWZIĘCI


15 sierpnia – to dobra data, żeby umrzeć niezapomnianym, a dokładniej narodzić się dla nieba. W połowie sierpnia wspominamy nie tylko Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, Matki Bożej Zielnej, Matki Bożej Zwycięskiej od cudu nad Wisłą w 1920 r., czy też Najświętszej Maryi Panny z Kalwarii Pacławskiej i Rokitna, ale również rocznicę śmierci aż kilku polskich świętych, których życie i pobożność noszą wyraźny rys maryjny. Nie często w jednym szeregu obok siebie stoją arcybiskup, franciszkanin, jezuita i dominikanin.

13 sierpnia - sługa Boży ks. abp Antoni Baraniak

Sługa Boży Ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak zmarł 13 sierpnia 1977 jako nieco zapomniany bohater Kościoła. Był sekretarzem prymasa Augusta Hlonda, a potem prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego bliskim współpracownikiem, a swoją niezłomną postawą podczas długich i bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie uchronił Prymasa i Kościół przed rozbiciem i zniszczeniem, jak to miało miejsce w innych kościołach Europy Wschodniej. 
Sługa Boży Ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak razem z Księdzem Kardynałem Stefanem Wyszyńskim i Księdzem Kardynałem Karolem Wojtyłą należą do Wielkiej Trójki Polskiego Kościoła pod koniec XXw.
Ksiądz abp Baraniak nigdy niezwierzał się ze swoich cierpień i tortur. Był męczennikiem komunizmu, ale niestety brak świadków, brak kompletnych protokołów z przesłuchań znacznie utrudniają jego proces beatyfikacyjny.

14 sierpnia - święty Maksymilian Maria Kolbe

Święty Maksymilian Maria Kolbe sam dobrowolnie zgłosił się na śmierć, w zamian za jednego ze współwięźniów KL Auschwitz. Przez blisko trzy tygodnie przebywał w celi nr 18, w przyziemiu bloku śmierci, wraz z dziewięciu innymi skazańcami. 

14 sierpnia – w Wigilię Wniebowzięcia – obozowy felczer dobił go zastrzykiem kwasu karbolowego. Był wielkim czcicielem Matki Boskiej Niepokalanej. Mówi się o nim „Szaleniec Niepokalanej”, bo oszalał z miłości do Niej. 

15 sierpnia 1941 roku jego ciało obróciło się w proch w krematorium KL Auschwitz. Z ceglanego komina, jak z kadzidła, uleciał w niebo obłok dymu. Czy spoza jego wijących się smug widać było Najświętszą Panienkę, prowadzącą ojca Kolbego do nieba? Albo nikt tego nie widział, albo też widział, ale nie powiedział nikomu…

15 sierpnia - święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka, nowicjusz u jezuitów w Rzymie, który znalazł się tam drogą brawurowej ucieczki spod oka rodzonego brata. A brat reprezentował ojca, który stanowczo sprzeciwiał się wstąpieniu Stasia w szeregi jezuitów, bo to wówczas w Polsce zakon dla mieszczan był, a Kostkowie przecie ślachetnie urodzeni. Stasiu zmarł na gruźlicę albo malarię, krew mu z nosa szła w ostatnich chwilach życia. Zawsze widząc wizerunek Najświętszej Panienki uśmiechał się. By upewnić się o zgonie, podsunięto mu przed oczy obrazek Matki Boskiej. Pierwszy raz w życiu nie uśmiechnął się. Stąd wniesiono, że żyć przestał.

15 sierpnia - święty Jacek Odrowąż

Święty Jacek Odrowąż, pierwszy polski dominikanin. 
Przedstawia się go z monstrancją i figurą Maryi w rękach, które miał wynieść z płonącego kościoła.
Umarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie. W dniu jego śmierci biskup krakowski Prandota oraz kuzynka Jacka – błogosławiona Bronisława, która była mniszką u Panien Norbertanek za Salwatorze, niezależnie od siebie mieli wizje Jacka prowadzonego do nieba przez Najświętszą Panienkę.

święty Alipiusz z Tagasty

Współpracownik świętego Augustyna, z kórym przeszedł nawrócenie w Mediolanie, biskup zwalczający herezje donatyzmu i pelagianizmu, uczestnik synodu w Kartaginie, współpracownik papieża Bonifacengo I, wpisany do martylologium Rzymskiego pod dniem 15 sierpnia.

święty Dawid Roldán Lara

Działacz Katolickiej Młodzieży Meksykańskiej, ofiara prześladowań rewolucji meksykańskiej, jeden z 25 świętych Męczenników Meksykańskich z Chalchihuites z czasu powstania Cristeros, narodził się dla nieba 15 sierpnia 1926.

święty Emanuel Morales

Przykładny i pobożny ojciec rodziny, działacz Katolickiej Młodzieży Meksykańskiej, ofiara prześladowań rewolucji meksykańskiej, jeden z 25 świętych Męczenników Meksykańskich z Chalchihuites z czasu powstania Cristeros, zmarł 15 sierpnia 1926.

święty Ludwik Batiz Sáinz

Kapłan, opiekun Młodzieżowej Akcji Katolickiej, jeden z 25 świętych Męczenników Meksykańskich z Chalchihuites z czasu powstania Cristeros, ostatnie słowa jakie wypowiedział brzmiały: "Niech żyje Chrystus król, nich żyje Niepokalana Matka Boża z Guadelupe" zmarł 15 sierpnia 1926.

święty Salwator Lara Puente

Jeden z 25 świętych Męczenników Meksykańskich z czasu powstania Cristeros. Ze względu na trudną sytuację finansową przerwał studia, by pomóc utrzymać rodzinę. Pracował na roli i i jako kasjer jednocześnie posługując w śieckim apostolacie. Zmarł w wyniku nienawiści do wiary po wydaniu antykościelnego dekretu rządu Plutaco Elias Callesa.

święta Mechtylda z Magdeburga

W wieku 12 lat została „pozdrowiona” przez Ducha Świętego. Spisała swoje przeżycia w dziele zatytułowanym Strumień światła boskości.  To osobista rozmowa duszy z Bogiem.  Mechtylda jako jedna z pierwszych mistyczek użyła obrazu Serca Jezusa przebitego włócznią – co wpłynęło na rozwój kultu Serca Jezusowego. Według tradycji czczona 15 sierpnia.

błogosławiony Pius Albert Del Corona

Kardynał kościoła włoskiego. W wieku 17 lat złożył ślubowanie, że całe swoje zycie odda Panu Bogu. Założyciel zgromadzenia Sióstr Dominikanek od Ducha Świętego. Narodził się dla nieba we Florencji 15 sierpnia 1912 r.

święty Tarsycjusz

Akolita Kościoła rzymskiego w III w. po Chrystusie. Zginął w czasie prześladowań, gdy chronił niesiony pod płaszczem Najświętszy Sakrament.  Patron służby liturgicznej, zwłaszcza ministrantów. Wpisany do martylologium Rzymskiego pod dniem 15 sierpnia.

święty Antoni Padewski

Według Cecyliana Niezgody w książce Święty Antoni z Padwy, Kraków, Brat Zew 2019 urodził się w Lizbonie 15 sierpnia 1191r. Doktor Ewangeliczny Kościoła. Jak głosi legenda pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziło Antoniego i ucałowało go zapewniając go o miłości Boga, dlatego na wielu obrazach święty Antoni przedstawiany jest z małym Jezusem z Nazaretu na ręku. 

święty Filip Benicjusz

Urodzony we Florencji 15 sierpnia 1233r. Włoski kaznodzieja, lekarz, filozof, serwita  (OSM). Prawodawca i przełożony generalny zakonu Sług NMP, założyciel żeńskiego zgromadzenia Sióstr Serwitek. Pomagał z zaangażowaniem biednym i chorym. Jego postać poznano dzięki pismom Piotra z Todi, który został jego następcą w zgromadzeniu zakonnym.

błogosławiona Joanna Maria Bonomo

Joanna Maria Bonomo urodziła się 15 sierpnia 1606 roku w bardzo religijnej rodzinie. Gdy poczuła powołanie do życia zakonnego, w 1622 roku wstąpiła do klasztoru Benedyktynów. Była mistyczką i stygmatyczką. Zmarła 22 lutego 1670 roku, mając 63 lata, w opinii świętości.

święty Jan Józef od Krzyża

Carlo Gaetano Calosirto urodził się 15 sierpnia 1654 r. we wsi Ponte. Włoski franciszkanin i asceta.  Jego wiedza z zakresu teologii moralnej umożliwiła mu uzyskanie zwolnienia z posłuszeństwa zakonnego. Znane jest coroczne kilkudniowe nabożeństwo wokół wyspy Ischia z procesją wzdłuż portowych nabrzeży nieopodal Neapolu.

błogosławiony Giuseppe Benedetto Dusmet

Włoski bedyktyn, arcybiskup Katanii, kardynał urodzony 15 sierpnia 1818 roku w Palermo. Także 15 sierpnia 1840 przyjął śluby zakonne. W czasie epidemii cholery wyróżniał się wielką miłością do chorych. Zmarł w opinii świętości.

bł. Maria del Transito od Jezusa Sakramentalnego

Urodzona w dniu 15 sierpnia 1821 r. w Santa Leocadia w Argentynie franciszkańska tercjarka (OFS), dziewica konsekrowana, założyciela Zgromadzenia Sióstr Tercjarek Misjonarek Franciskanek Argentyńskich z rodziny franciszkańskiej.

święty abp Oskar Romero

Óscar Arnulfo Romero y Galdámez urodzony 15 sierpnia 1917 roku w Ciudad Barrios. Salwadorski arcybiskup, obrońca praw człowieka. Gdy w Salwadorze rządziła junta wojskowa wspierana przez USA. powiedział, że psy właścicieli ziemskich jedzą lepiej niż dzieci pracujących na ich polach chłopów. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, ale przezwypowiedziane słowa:  W imieniu Boga, w imieniu cierpiących ludzi, których płacz codziennie coraz wyżej wznosi się ku niebu, proszę was, błagam, rozkazuję wam: zaprzestańcie represji, które uznano za bunt przeciw  reżimowi  został zastrzelony w czasie sprawowania Mszy świętej w szpitalnej kaplicy. Został patronem 34 Świadowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku.

święty Stefan I Węgierski

Książę Węgier od 997 roku, który zmarł 15 sierpnia 1038 roku. Od 1001 rok pierwszy koronowany król - władca Węgier. Został ochrzczony jeszcze jako Vajk przez Świętego Wojciecha., w asyście cesarza Ottona II. Doprowadził do końca proces chrystianizacji kraju za pomocą oręża i  przepisów prawa. Wprowadził przepis, na mocy którego na każde 10 wsi nakładano obowiązek budowy kościoła.  Węgrzy wierzą, że Święty Stefan na krótko przed śmiercią uniósł do góry swą prawą dłonią Świętą Koronę i zwrócił się w modlitwie do Maryi, aby roztaczała swą opiekę nad Królestwem Węgier i jego mieszkańcami. Jest świętym Kościoła Katolickiego i Cerkwii Prawosławnej. 

błogosławiony Aimone Taparelli

Włoski dominikanin, kaznodzieja, spowiednik i przeor klasztoru w Savigliano. Zmarł w opinii świętości w dniu 15 sierpnia 1495 roku. Za czasów działalności heretyckich Waldensów w południowej części księstwa Sabaudii i markazatu Saluzzo został mianowany inkwizytorem Kościła katolickiego, ale nie odnaleziono jakicholwiek informacji o procesach czy też o skazaniu  przez niego na spalenie na stosie domniemanych czarownic z Savigliano. 

błogosławiona Juliana Puricelli

Włoska zakonnica, ksieni klasztoru św. Augustyna. Zmarła 15 sierpnia 1501 roku. Po wielu latach opuściła dom surowego ojca i razem z inną bł. Katarzyną z Pallanzy dołączyła do klasztoru w Sacro Monte Varese. Papież Sykstus IV zezwolił jej na budowę nowego klasztoru z regułą św. Augustyna. Giuliana, prosta kobieta, żyła w pokorze, pokucie, posłuszeństwie. Służył innym czerpiąc i podając do picia spragnionym pielgrzymom świeżą klasztorną wodę.

błogosławiony Klaudiusz Granzotto

Claudio Ricardo Granzotto, franciszkanin, rzeźbiarz i malarz. Po odbyciu służby wojskowej, mając 29 lata ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wenecji. Zmarł na nowotwór mózgu 15 sierpnia w Chiampo. W zakonie przyjął imię Klaudiusz. Swoje powołanie wypełniał przez pomoc ubogim i przez sztukę. Wybudował w Chiampo Grotę Lurdzką.

błogosławiony Dominik Maria z Alboraya

Agustín Hurtadio Soler znany też jako Dominik Maria z Alboraya, hiszpański kapłan, amigonianin. Studiował filozofię i literaturę, zwłaszcza zagadnienie harmonii i kompozycji. Beatyfikowany w grupie 233 męczenników ofiar prześladowania Kościoła w Hiszpanii. Zginął w pobliżu parku Rekiro 15 sierpnia 1936 roku.

błogosławiony Józef Peris Polo

José María Peris Polo, kapłan, rektor Seminarium w Kordobie i Barcelonie, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa zmarł 15 sierpnia 1936 w Almazora jako ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany (odium fidei)  z nienawiści do wiary .

błogosławiona Maria Sagrario od św. Alojzego Gonzagi

Hiszpańska karmelitanka. Studiowała farmację na uniwersytecie w Madrycie. Została przełożoną klasztoru karmelitańskiego. Po wybuchu wojny domowej trafiła do republikańskiego więzienia, a 15 sierpnnia 1936 roku została stracona w Madrycie przez rozstrzelanie.

błogosławiony Karmel Sastre Sastre

Carmelo Sastre Sastre, kapłan, który urodził się i został ochrzczony tego samego dnia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pracował jako proboszcz w Piles. Jest jedną z ofiar antykatolickich prześladowań religijnych okresu wojny domowej w Hiszpanii. Zmarł 15 sierpnia 1936 w Palma de Gandia.

błogosławiony Wincenty Soler

Ojciec i Generał zakonny Zakonu Augustianów Rekolektów. Był na misjach na Filipinach. Pomagał ubogim. Utworzył Katolickie Koło Robotników, wieczorową szkołę dla pracujących i Warsztaty św. Ryty w Motril. Po denuncjacji spowiadał i nawrócił w więzieniu wiele osób. Został rozstrzelany „z nienawiści do wiary”  15 sierpnia 1936 w Motril.

błogosławiona Armida Barelli

Armida Barelli, włoska błogosławiona. Pochodziła z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W 1909 roku poznała Ritę Tonoli, pomagała opuszczonym dzieciom w mediolańskiej dzielnicy przestępców. Potem została tercjarką franciszkańską, a także zorganizowała ruch Żeńskiej Młodzieży Akcji Katolickiej. Założyła Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa. Zmarła w Marzio 15 sierpnia 1952 roku mając 69 lat w opinii świętości. Została pochowana w krypcie kaplicy Najświętszego Serca Katolickiego Uniwersytetu.

Jan Kiepura

Ojciec Jana, Franciszek Kiepura był osobą wierzącą. Pracując w Sosnowcu poznał młodą, piękną żydówkę Mariam Neumanówna, wychowaną we wsi Gidle, która nawróciła się na wiarę katolicką i przyjęła Chrzest święty na którym też otrzymała nowe imiona: Maria Stanisława. Franciszek i Maria wzięli ślub w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Nie ma zbyt wielu dokumentów źródłowych na temat wiary i relacji z Panem Bogiem słynnego tenora. Jednak należy założyć, że ze względu na silną wiarę ojca Jan Kiepura prawdopodobnie został ochrzczony w Kościele Katolickim. Późniejszy konflikt z ojcem, sława, wyjazd na granicę mógł osłabić jego wiarę. Zmarł nagle na atak serca 15 sierpnia 1966 w Harrison w USA po uzyskaniu złej wiadomości w sprawach finansowych. Nie znamy odpowiedzi na pytanie czy pojednał się z Panem Bogiem przed śmiercią. Data śmierci - 15 sierpnia nie jest przypadkowa i możemy jedynie ufać, że znalazł się w niebie w Bogu wiadomy sposób i nadal śpiewa tam jako tenor w chórze aniołów.

Agnes Katsuko Sasagawa

Agnes Katsuko Sasagawa, znana siostra Sasagawa japońska zakonnica i wizjonerka, która była świadkiem objawień maryjnych w Akicie w Japonii w latach 1973–1981. Urodziła się w rodzinie buddyjskiej jako wcześniak i od dzieciństwa miała poważne problemy zdrowotne. W wieku 19 lat została sparaliżowana podczas nieudanej operacji. Przez kolejnych 16 lat przeszła wiele bezskutecznych zabiegów operacyjnych w różnych szpitalach. W klinice w Myōkō spotkała katolicką pielęgniarkę, której przykład skłonił Katsuko do przyjęcia chrztu. Następnie Katsuko wstąpiła do Zakonu Niepokalanego Serca Maryi w Nagasaki przyjmując imię zakonne Agnieszka. W 1969 na zaproszenie biskupa Johna Shojiro Ito przeniosła się do Zakonu Służebnic Eucharystii, gdzie m.in. uczyła katechizmu. Na początku 1973 całkowicie straciła słuch. W maju 1973 przeniosła się do klasztoru Służebnic Eucharystii w Akita. Tam w okresie od 12 czerwca 1973 do 15 września 1981 była świadkiem wielu objawień podczas których Matka Boża miała przekazać jej swoje polecenia oraz obietnicę uzdrowienia. Uważana za cudowną drewniana figura Matki Bożej z Akita, która jakoby wówczas mówiła, krwawiła i płakała, jest do dzisiaj obiektem kultu w klasztorze. Siostra Agnieszka otrzymała stygmat na dłoni, miała też wizje aniołów, przekazujących jej m.in. treść modlitwy, która potem okazała się identyczna z modlitwą przekazaną podczas objawień fatimskich. Zmarła 15 sierpnia 2024. Biskup Shojiro Ito w kwietniu 1984 ogłosił oficjalnie, że objawienia w Akita były nadprzyrodzone oraz zezwolił na lokalny kult Matki Bożej z Akita w diecezji Niigaty. Papież Franciszek wybrał Akita jako jedno z dziesięciu sanktuariów maryjnych na świecie, do misji modlitwy o pokój na świecie.

Żyjmy tak, byśmy zostali wzięci do nieba
i nigdy nie zostali z niego strąceni ...