Metoda medytacji ignacjańskiej

Oto skrócona metoda medytacji wg św. Ignacego Loyoli:

Zanim ją rozpoczniesz, wyłącz telefon, znajdź spokojne miejsce, zrób kilka oddechów, wycisz się, przyjmij godną i odpowiednią dla swego ciała postawę np. siedzącą.

Część wstępna medytacji:

Uczyń znak krzyża. 

Następnie:

1) Stań przed Panem: uświadom sobie Jego obecność, że Bóg jest z Tobą. Zaangażuj w to swoje uczucia i akt wiary. Proś o czystość intencji, abyś usłyszał, co Bóg chce Ci powiedzieć. Pomoże Ci w tym Modlitwa przygotowawcza: Prosić Boga, naszego Pana o łaskę, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu.

2) Obraz: wyobraź sobie daną scenę ewangeliczną, miejsce, osoby i przeżycia – słuchaj, dotykaj, obserwuj to, co się dzieje.

3) Prośba o owoc: wejdź w swoje pragnienia związane z daną medytacją, wyraź je w formie konkretnej, osobistej prośby zwróconej do Pana. Proś o to, czego chcesz!

Zasadnicza część medytacji:

Staraj się słuchać, co Twój Przyjaciel Bóg – mówi do Ciebie przez dane wydarzenie czy słowo o Tobie, o Twoim życiu. „Smakuj” Jego słowo. Staraj się poczuć je w sobie. Zatrzymaj się nad tym, co Cię porusza. Zobacz, jak Słowo Boże ma się do Twojego życia. Zobacz, jakie konsekwencje z tego, co usłyszysz, wypływają dla Twojego konkretnego życia, sytuacji, w której znajdujesz się obecnie, miejsca na świecie, gdzie jesteś. Jak Słowo Boże naświetla Twoje życie i jaką prawdę Ci ukazuje, której wcześniej nie widziałeś? Zwróć uwagę także na swoje uczucia i inne poruszenia związane z rozważaną prawdą. Przedstawiaj je Bogu. Pomyśl, jaka może być Twoja odpowiedź. Podczas medytacji nie notuj. W medytację są zaangażowane: pamięć, rozum, uczucia i wola.

Zakończenie medytacji:

Rozmowa końcowa: Ostatnie chwile modlitwy poświęć na osobistą rozmowę z Panem jak przyjaciel z przyjacielem, o tym, co usłyszałeś, czego doświadczyłeś, co przeżyłeś, co zrozumiałeś, co było trudne…

Zakończ medytację modlitwą Ojcze nasz i znakiem krzyża.

(Opcjonalnie) Refleksja końcowa: 

Po zakończonej medytacji możesz zastanowić się nad minionym czasem modlitwy, robiąc notatki nad tym, co, było dobre, nad tym, co było trudne, co nie bardzo wyszło, nad tym, co zostało w Tobie, co Cię poruszyło.

4e0bffc3cbfd2cb7f04d9a3250384724jpg